Takip cihazları alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bu tür takip cihazlarını, yerelde satan ve çinden(aliexpressten vb.) almayın, aldırmayın. Tamamen bu işte uzmanlaşmış, sağlam markalara para verin. Türkiye’ deki firmaların çoğu ürünleri çin ve rus menşeli. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler : 

1. Bu tip cihazları alırken, bu cihazların yazılımları kaliteli ve kullanıcı dostu olması gerekir. Bir geribildirim sistemleri olması gerekir. Bir bug oluştuğunda bir destek sağlayacak bir support ekibinin olması gerekir. En basitinden Google Play yada App Store’de firmanın yorumlara verdiği tepkilere bakmalısınız. Kalitesiz olduğunu nasıl anlarsınız? Kilitli konumundayken motoru salladığınızda arka arkaya 500 tane bildirim geliyor ise yada hiç gelmiyorsa, bu sistem yazılımsal ve donanımsal olarak patlaktır. Herhangi bir optimizasyon sağlanmamıştır demektir. Böyle bir sisteme 50k’lık aracınızı nasıl emanet edebilirsiniz? 

2. Bu tip sistemler, realtime süreç gerektiren sunucu altyapısı ve Uygulama(API) bağlantısı gerektirir. Gerektiğinde kullanıcı dostu optimizasyonları yaparlar. En basiti, AI desteği eklerler. Cihazdan gelecek anormal hataları tespit eden kontrol mekanizmaları en minimalize ederler. Bunun arkasında yazılım ve donanım teknik ekibinin olması gerekir. O yüzden türkiye’deki çoğu üründe bu yok! Bu konuda bilgisi olabilmesi için, firmanın kendisi cihazı geliştirip çinde(yada burda) üretmesi gerekir. Birde çinden aldıkları toplu cihazların firmaları kapanıp, sattın alanların muhatap bulamadıklarını gördüm. Çünkü bu konuda uzun bir süre üretim(montaj :P) fabrikasında nelerle uğraştık bir bilseniz. O yüzden kendi tasarımı ve üretimi(elektronik pcb ve yazılımı) ürünleri tercih edin. 

3. En büyük problem güvenlik! Bu tür cihazlarının yazılımları buglarla dolu olduğu için, her tarafı zaafiyet kaynıyor. Korunalım derken, hedef oluyorsunuz. Bu konuda çoğu türk firması çinden toplu alım yaptıklarında çin yazılımlarını translate ettiriyorlar ve o kalitesiz kokan, beş para etmez yazılımları ve türk firmalarına veriyorlar. Sonuç yerli üretim! yerli uygulama! yersen! Diğer en büyük problem ise, çinden (firmanın yada kişisel alınan)aldıkları ürünlerin hepsi çin sunucularına bağlanıyor, yani senin bütün verilerin çin sunucularında. Bu satan firmalar ortadan kaybolduğunda sunucu olmuyor. Cihazın elinde patlıyor. Geçmiş verilerine ulaşmak ta çok önemli, muhatap bulmakta çok önemli.

4. Bu tip toptan satılan ürünlerin kalitesizliği ayrı bir dert! Bir sene dolmadan, batarya, anormal arızalara sebep kalıyorsunuz. Yazılımları (ve ürünün üzerindeki devre elemanların kalitesizliğinide unutmamak lazım) kötü olduğu için, çindeki firmada sorunu ilettiğinde ne olduğunu anlayamıyor, sonra burada satan aracı firmada ne olduğunu anlayamıyor. Bu tip cihazların içerisinde hata yönetim mekanizmaları olur. (Misal pil’den okuduğu değerler anormal olduğunda bir hata kodu verir. Yada GPS’te sürekli donanımsal kesintiler varsa hatanın durumunu belirtir bir kod verir)

5. Alınacak ürünün uluslararası bir kabul görmüş olması çok önemli, Belli bir kullanıcı kitlesi olması, olumlu/olumsuz yorumların olması gerekir. Çok ünlü bir marka varsa eğer, Türkiye’de distribütör kesinlikle olsun. Gerektiğinde sorunları çözebilmek için topu atacak firma olmalı. 

6. İşlevselli, bol özellikli olmasına özen gösterin. Teknolojinin çağ atlattığı dönemlerdeyiz, AI(Artificial intelligence)’yı uygulamadığımız bir alan yok. Ayrıca, dünyadaki GPS sistemleri o kadar tümleşik yapıda ağ oluşturmuş vaziyette ki, 2,5cm sapma payı ile gerçek ve doğru konum tespit edebilme olanağı sağlanmış. Gerçek veriler, gerçek çözümler sunan ürünleri tercih etmek en mantıklısı olacaktır. 

7. Hizmetini ve ürüne ödediğiniz bedelin karşılığını tam anlamıyla almak çok önemli, mesela bir hırsızlık olduğunda ve telefonun şarjı bittiyse(biraz zorlama oldu ama neyse) bir durum olduğunda merkez destek birimine aradığında motorun konumunu sana yada güvenlik birimlerine aktarabilmesi çok önemli. Bu sağlayacak bir mekanizma yoksa, aldığınız ürünün ve hizmetin bir mantığı yok!